Saopštenje SBB-a u vezi osporavanja da bunjevački jezik bude službeni u Subotici
SAOPŠTENJE SBB U VEZI OSPORAVANJA DA BUNJEVAČKI JEZIK BUDE SLUŽBENI U SUBOTICI │ Izvor: SBB │ Nedilja, 18.04.2021. │
Stavovi koje javno iznose protivnici uvođenja bunjevačkog jezika u službenu upotribu u Subotici, su uvridljivi na nacionalnoj osnovi, nisu u skladu sa ljudskim i manjinskim pravima i narušavaju međunacionalne odnose... Zahtivamo da se to promini.
Uvođenjem bunjevačkog jezika u službenu upotribu ni na koji način se ne ugrožavaju, ukidaju ili umanjuju, prava bilo koje nacionalne zajednice u gradu Subotica, te samim tim nema razloga za osporavanje od strane bilo koje nacionalne zajednice u Subotici, da se ovaj postupak sprovede.
Osporavanja koja iznose u istupima političari isprid hrvatske nacionalne manjine u Srbiji, i nekih krugova u Hrvatskoj, smatramo narušavanjem međunacionalni odnosa, nepoštovanjem ljudski i manjinski prava, i vriđanjem na nacionalnoj osnovi, jer u suštini iznose stav da Bunjevci nisu autohtona nacionalna manjina, nego etnička grupa Hrvata, ili kako to u žargonu definišu – „bunjevački Hrvati“ i da bunjevački jezik nije maternji jezik Bunjevaca nego dijalekt hrvatskog jezika. Zaista je neshvatljivo i neprihvatljivo da i danas zastupaju stav, koji proističe iz navedene Naredbe iz 1945-te godine – da su Bunjevci Hrvati, kao da je taj akt i danas u zvaničnoj primeni.
Očekujemo da lokalna vlast i pridlagač izmena statuta grada, takve stavove koji osporavaju uvođenje bunjevačkog jezika u službenu upotribu, negiranjem autohtonosti Bunjevaca, ne uvažavaju jer nemaju ni pravnog, ni moralnog, ni etičkog osnova, i da se bunjevački jezik uvede kao službeni jezik u gradu kako je i pridloženo.
Subotica, 18.04.2021. godine Mirko Bajić, pridsidnk SBB
Poziv na javnu raspravu
Republika Srbija
Na osnovu člana 116. stav 1. Statuta grada Subotice («Službeni list grada Subotice», br. 27/19-prečišćeni tekst), Skupština grada Subotice
OGLAŠAVA JAVNU RASPRAVU VEZANO ZA PREDLOG ODLUKE O IZMENAMA STATUTA GRADA SUBOTICE
Javna rasprava će trajati od 9. aprila do 23. aprila 2021. godine. U javnoj raspravi mogu da učestvuju svi zainteresovani građani, predstavnici udruženja građana i sredstva javnog obaveštavanja. Prikupljanje predloga, sugestija i mišljenja građana i ostalih učesnika u javnoj raspravi u pisanoj ili elekronskoj formi dostavljaju se na adresu: Skupština grada Subotice, Subotica, Trg slobode 1, na poleđini koverte naznačiti „za javnu raspravu“, a u elektronskoj formi na adresu Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli . Otvoreni sastanak za sve zainteresovane će se organizovati u Svečanoj sali Gradske kuće dana 23. aprila 2021. godine u 9.00. časova. Predlog Odluke o izmenama Statuta grada Subotice je objavljen na sajtu Grada Subotice, kao i u „Službenom listu grada Subotice“ br. 8/21, a u tekst Predloga lično možete izvršiti uvid svakog radnog radna od 9.00 do 14.00 u Gradskoj kući, u kancelariji 125. (Služba za skupštinske poslove).
Ladocki Đula, dipl. pravnik sekretar Skupštine grada Subotice
Sidnica Savita za nacionalne manjine
Sidnica Savita za nacionalne manjine │Info i foto: srbija.gov.rs │ Četvrtak, 01.04.2021. │
U sridu, 31. marta, u Beogradu je održana sidnica Savita za nacionalne manjine koju je vodila pridsidnica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić. Bilo je riči o aktivnostima u oblasti unapriđivanja položaja nacionalni manjina u Srbiji, a podnet je izvištaj o sprovođenju Akcionog plana o nacionalnim manjinama. Brnabić je istakla kako formiranje novog Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, na čijem je čelu Gordana Čomić, pridstavlja snažan signal i pokaziva stav Vlade Srbije o značaju unapriđivanja prava manjina. Ona je ocinila kako je rad Savita veoma važan, jel omogućava da se kroz koordinaciju i dijalog rišavaje problemi i poboljšava položaj manjina. Premijerka je naglasila kako, uprkos teškom periodu izazvanom pandemijom COVID-19, sridstva za finansiranje nacionalni savita manjina nisu umanjivana, što pridstavlja još jednu potvrdu da se položaju i pravima manjina pridaje velik značaj. Brnabić je ujedno uputila poziv pridstavnicima nacionalni manjina nek u svojim sridinama rade na promovisanju vakcinacije, kako bismo što prija postigli kolektivni imunitet. Ministarka Čomić je kazala kako je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog posvećeno rišavanju svi problema manjina kroz dijalog i jačanje međusobnog povirenja u duhu tolerancije, što će doprinet razvoju društva u cilini. Na sidnici je odlučeno nek prioritet u unapriđivanju položaja nacionalni manjina ima oblast obrazovanja i kulture. Naglašeno je kako Budžetski fond za nacionalne manjine za ovu godinu iznosi 30 miliona dinara, a sridstva će biti uložena u obrazovanje ko prioritetnu oblast u 2021. godini, ko i za finansiranje programa i projekata od značaja za nacionalne manjine. Sidnici su prisustvovali i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić i ministarka pravde Maja Popović. Nacionalni savit bunjevačke nacionalne manjine pridstavljala je dr Suzana Kujundžić Ostojić, pridsidnica Savita.
|