Održana obuka za pridstavnike/ce medija o ljudskim pravima, diskriminaciji i govoru mržnje u Mokrinu
│ Petak, 27.09.2024. │
Održana obuka za pridstavnike/ce medija o ljudskim pravima, diskriminaciji i govoru mržnje u Mokrinu
Obuka za pridstavnike/ce medija o ljudskim pravima, diskriminaciji i govoru mržnje sa posebnim naglaskom na reprezentaciju roda, rodnog identiteta i seksualne orjentacije održana je od 25-27. septembra u Mokrinu – Mokrin House di je NIU „Bunjevački informativni centar” dao svoje učešće.
Organizaciju obuke podržali su Mreža za izvištavanje o različitosti koju podržava Evropska Unija i SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan, regionalni projekat implementiran od strane Centra za promociju civilnog društva (CPCD), Center for Research and Policy Making (CRPM) and Institute for Democracy and Mediation (IDM) i finansijski je podržan od strane Norveškog ministarstva za inostrane poslove, projekta Borba protiv diskriminacije i promocija različitosti u Srbiji koji je dio zajedničkog programa Evropske unije i Savita Evrope, Horizontal facility za Zapani Balkan i Tursku u saradnji sa Povirenicom za zaštitu ravnopravnosti.
U prvom danu je bio organizovan uređivački sastanak sa pridstavnicima i pridstavnicama medija di su dotaknute teme vezane za proizvodnju medijskog sadržaja u oblasti ljudski prava ko i okviri za proizvodnju i promociju medijskog sadržaja. Potom je uslidila posita UK Centru za likovnu i priminjenu umitnost Terra u Kikindi di su se prisutnima obratili Jelena Kotević, rukovoditeljka odiljenja za saradnju i evropske integracije, Povirenica za zaštitu ravnopravnosti i Thorsten Afflerbach, rukovoditelj odiljenja za programe inkluzije i antidiskriminacije Savita Evrope. U okviru ove posite održana je radionica gline za sve učesnike obuke u povodu Evropskog dana jezika u organizaciji UK Centra za likovnu i priminjenu umitnost Terra iz Kikinde.
Drugi dan obuke otvorili su pridavači: Ivana Jelača, iz instituta za medije i različitosti – Zapadni Balkan, Danica Ilić, facilitatorka obuke i Miloš Ćirić, facilitator obuke na temu Mediji i ljudska prava – zašto je važno. Zatim je bila prezentovana tema: Načela i smernice o sveobuhvatnom pristupu borbi protiv govora mržnje – pridstavljanje priporuka Komiteta ministara Savita Evrope, država članica o kojoj je divanila Aleksandra Dimitrijević, ekspertkinja Savita Evrope. Dio programa bila je i tema pridstavljanje normativnog okvira za zaštitu od diskriminacije i izveštaja o monitoringu govora mržnje u Srbiji (2024) koju je pridstavila Ivana Kristić, profesorka na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu ko i teme: Izvištavanje o ljudskim pravima kako želimo, o kom su divanili Matea Stevanović, Talas TIRV, Nikolina Pavićević,@ Kritički, Zorica Šurlan, Udruženje Roma Novi Bečej i aktivnosti povirinika za zaštitu ravnopravnosti u borbi protiv govora mržnje o kojoj su divanile Milica Simić, stručna služba povirinika za zaštitu ravnopravnosti i Danijela Šegan, viša savitnica, rukovoditeljka grupe za informisanje.
Treći dan obuke bio je rezervisan za temu vezanu za rodno ositljiv jezik i rodna ravnopravnost u medijima i studija slučaja: izvištavanje o rodno zasnovanom nasilju koju su pridstavili Danica Ilić i Miloš Ćirić nakon čeg su doneti zaključci održane obuke.
T. B.
FOTOGRAFIJE