Udžbenici na bunjevačkom jeziku

BNS

Udžbenici na bunjevačkom jeziku

IMG 6250 

   Gramatika „Klupče” i „Bunjevačka čitanka” koji su izdati za potribe nastave izbornog predmeta bunjevački govor sa elementima nacionalne kulture, poslidnje nedilje tema su polemike koja se odnosi na upotribu ćiriličnog pisma u ovim udžbenicima.

Povodom ti dešavanja autorke udžbenika, mr Suzana Kujundžić Ostojić, Mirjana Savanov, Ruža Josić i Nevenka Bašić Palković, održale su konferenciju za novinare, kako bi se izmed ostalog javnosti pridočilo da su udžbenici u potpunosti u skladu s nastavnim programom. 

Kako je tom prilikom kazano, osmu škulsku godinu ovaj predmet pohađaće 400 učenika u 16 osnovni škula u Subotici sa okolinom i Somboru. Od ove godine oni će u nastavi koristit i nove udžbenike, o kojima je na konferenciji bilo najviše riči. Naime, pridsidnica POUNSBNM Suzana K. Ostojić istakla je kako se na udžbenicima dugo i tušta radilo i da ekipa koja je radila na njima nije mogla ni zamislit da oni mogu izazvat negativnu reakciju, jer su dilom štampani na ćiriličnom pismu i jer ji je za đake obezbedio pridsidnik Tomislav Nikolić. Ona je tom prilikom istakla kako i druge zajednice imaju udžbenike na ćiriličnom pismu, iako im je zvanično pismo latinica, te navela primer udžbenika „Vjeronauk za prvi razred osnove škole“, koji je štampan na ćirilici i već više od deset godina taj udžbenik se koristi u nastavi i ne pridstavlja nikom problem.

Mirjana Savanov, koja i sama pridaje bunjevački govor sa elementima nacionalne kulture, istakla je da su udžbenici naminjeni učenicima koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku te da prvo uče ćirilično pismo, a zbog olakšavanja nastave, neophodno je bilo da i udžbenici budu na ćirilici. Onog momenta kada đaci počmu s latinicom, po nastavnom planu i programu u drugom polugodištu drugog razreda, i udžbenici su pisani latiničnim  pismom. Tom prilikom M. Savanov je najavila i da je završena radna verzija za čitanku za 3. i 4. razred osnovni škula.

Ruža Josić, takođe jedna od autorki istakla je kako je iz svog bogatog staža, tokom kog se bavila radom s dicom, za rad na udžbenicima iskoristila samo ona pozitivna iskustva i prinela ji u nji.

Nevenka Bašić Palković napomenila je kako su autori za potribe sastavljanja udžbenika bili i na seminarima di su pratili pridavanja o tom kako se udžbenici pišu, a na koji su bili poslati od strane OEBS-a.

Sve to divani u prilog dobrom rezultatu dugogodišnjeg rada na udžbenicima. Oni su u skladu sa nastavnim planom i programom, odobreni od najviši državni institucija i prilagođeni uzrastu od prvog do četvrtog razreda osnovni škula. 

 

 Foto: BIC (Nikola Stantić)